Mapa do celów projektowych to dokument potrzebny do wykonania projektu budowlanego lub adaptacji gotowego projektu do danych warunków lokalizacyjnych. Jest ona jednym z dokumentów wymaganych podczas starania się o pozwolenie na budowę, np. domu jednorodzinnego.

Mapa do celów projektowych jest sporządzana przez geodetę na podstawie mapy zasadniczej pobranej z właściwego urzędu.

Do obowiązków geodety należy pobranie z urzędu mapy zasadniczej, dokładny pomiar oraz ostateczne zaktualizowanie mapy o elementy, takie jak: usytuowanie obiektów na działce, osie dróg czy wysokość terenu. Na podstawie stworzonej mapy projektant może przystąpić do odpowiedniego usytuowania inwestycji na działce.

Cena mapy do celów projektowych jest zależna od kilku czynników, m.in. od stopnia zagospodarowania terenu, powierzchni działki oraz aktualności mapy zasadniczej.

Wytyczenie obiektów budowlanych, a także różnego rodzaju sieci uzbrojenia terenu to także element niezbędny m.in. przy rozpoczęciu budowy domu. Najprościej rzecz ujmując, jest to przeniesienie danych z projektu w teren, czyli dokładne oznaczenie miejsca, w którym ma powstać dana inwestycja (dom, wodociąg, sieć energetyczna itp.)

Tyczenie punktów odbywa się na podstawie dostarczonego projektu budowlanego.

Po dokonaniu właściwych prac, geodeta powinien dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.

Cena wytyczenia budynku zależy od ilości tyczonych osi i nanoszonych punktów. Wytyczenie budynku o prostej bryle to koszt ok. 800 – 1500zł.

Inwentaryzacja powykonawcza polega na wykonaniu pomiarów już po zakończeniu inwestycji. Inwentaryzacji podlegają wszystkie obiekty wymagające pozwolenia na budowę lub przebudowę. Inwentaryzacja powykonawcza ma na celu przedstawienie aktualnego stanu zagospodarowania terenu, na którym powstała inwestycja.

W przypadku inwentaryzacji budowy domu, ważne jest to, że pomiary obejmują nie tylko bryłę domu, ale także wszelkie przyłącza i inne obiekty, które pojawiły się na terenie w trakcie trwania budowy. Pomiar przyłączy należy wykonać przed ich zasypaniem.

Po wykonaniu prac w terenie, geodeta przygotowuje operat oraz mapkę powykonawczą. Inwentaryzacja powykonawcza jest jednym z elementów niezbędnych do uzyskania odbioru budynku.

Ile kosztuje powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna? Również w tym przypadku, cena zależy od ilości osi budynku, ilości przyłączy i stopnia skomplikowania pomiaru. Napisz do nas, a my wycenimy usługę.

Geodezyjna obsługa inwestycji to bardzo ogólne pojęcie, które skrywa w sobie szeroki zakres prac. Jest to między innymi wyznaczanie granic, zakładanie i pomiary osnowy realizacyjnej, tyczenie osi obiektów budowlanych i innych elementów, a także tworzenie powykonawczej dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Kompleksowa obsługa inwestycji to często ścisła współpraca kilku zespołów geodezyjnych, które pracują zarówno w terenie, jak i w biurze, tworząc całą niezbędną dokumentację.

Ilość potrzebnych zespołów zależy od rodzaju obsługiwanej inwestycji. Takiej obsługi wymagają bowiem wszystkie inwestycje budowlane. Mowa tu nie tylko o budownictwie indywidualnym, ale też wszelkiego rodzaju inwestycjach przemysłowych czy infrastrukturze (budowa dróg, wiaduktów, linii kolejowych itp.), w której nasza firma ma już spore doświadczenie. Braliśmy udział m. in. w obsłudze budowy drogi S17 oraz S19.

Cena geodezyjnej obsługi inwestycji zawsze ustalana jest indywidualnie po zapoznaniu się stron z wszelkimi oczekiwaniami i potrzebami.

Podział nieruchomości zwany też podziałem geodezyjnym lub podziałem ewidencyjnym to nic innego, jak wydzielenie kilku mniejszych działek z jednej działki ewidencyjnej. Po dokonaniu podziału powstaje kilka mniejszych działek o innej powierzchni i nowych numerach ewidencyjnych. Po działaniach w terenie, geodeta musi sporządzić odpowiedni operat techniczny, przekazywany później do odpowiednich organów.

Tego typu podziały działek wykonuje się najczęściej z uwagi na chęć przepisania lub sprzedaży części gruntu osobom trzecim.

Tak, jak w większości prac geodezyjnych, cena podziału działki zależy przede wszystkim od wielkości gruntu. W tym przypadku liczy się także ilość działek, na jakie zostanie podzielony cały teren.

Wznowienie czy wyznaczenie granic to bardzo częsta usługa, którą wykonujemy. Potrzeba wyznaczenia granic wynika najczęściej z zatarcia dawnych znaków granicznych. Bardzo często granice działki przekazywane są „ustnie” z pokolenia na pokolenie, co z czasem mocno zniekształca ich pierwotne powierzchnie. Mowa tu nie tylko o działkach rolnych czy budowlanych, ale też o działkach leśnych, w których wznowienia granic często okazują się niezbędne do zakończenia różnego rodzaju sporów między sąsiadami. Wznowienie granic jest także częstym działaniem podczas budowy ogrodzenia danej działki. Pozwala to uniknąć późniejszych zatargów z właścicielami działek sąsiednich.

Jak wygląda wznowienie granic?

Aby dokonać wznowienia granic potrzebne są dane i dokumenty potwierdzające istniejącą linię graniczną. Geodeta musi je uzyskać w odpowiednim urzędzie. Oprócz dokumentów ważne są także dowody w postaci zachowanych śladów i znaków geodezyjnych. W tym celu geodeta musi już wykonać pracę w terenie. Na podstawie wszystkich zebranych informacji możliwe jest wznowienie obowiązujących administracyjnie granic.

Sam proces wyznaczania granicy i oznaczania jej punktami granicznymi odbywa się w obecności właściciela gruntu, a także jego sąsiadów. O terminie takich prac należy poinformować wszystkich zainteresowanych (właścicieli wszystkich sąsiadujących gruntów) nie później niż 7 dni przed dokonywaniem prac. Zawiadomienia o wznowieniu granicy należy dostarczyć na piśmie z potwierdzeniem odbioru. Ważne jest również to, że brak obecności osób zainteresowanych podczas wznowienia nie jest powodem do wstrzymania prac prowadzonych przez geodetę.

Dokumentem potwierdzającym wznowienie jest odpowiedni protokół, w którym znajdują się wszelkie niezbędne informacje, w tym lista osób biorących udział we wznowieniu.

Cena wznowienia i wyznaczania granic zależna jest od ilości punktów granicznych danej działki oraz jej uwarunkowań.   

Są to działania wykonywane podczas prac budowlanych wymagających przygotowania terenu, np. pod wykop fundamentów, zbiorników wodnych czy podłoża pod budowę drogi. Tego typu prace często wymagają przemieszczenia dużych ilości mas ziemnych, a co za tym idzie poniesienia sporych kosztów, które można zminimalizować przez odpowiednie pomiary. Np. ziemia uzyskana z wykopu może podłużyć do wykonania nasypu. Dzięki obliczeniu objętości mas możliwe jest ograniczenie zakupu niepotrzebnego materiału, a także transportów, które także podniosłyby koszty całej inwestycji.

Obliczenie objętości mas ziemnych, już na początku prowadzenia inwestycji, umożliwia sporządzenie odpowiedniego kosztorysu i zaplanowanie rzetelnego budżetu.